Жовтень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Інститут Клінічної Медицини в Києві

Світові тренди в цифровій медицині: як AI та Big Data змінюють здоров’я

0 Comments

Великі технології, Big Data та новий світ цифрового здоров’я

Цей коментар демонструє експоненційне зростання цифрової охорони здоров’я та супутнє зростання кількості даних про здоров’я. У ньому обговорюються три основні зміни в глобальному ландшафті охорони здоров’я. Перший – це перехід великих технологічних компаній у охорону здоров’я, другий – монетизація споживчих даних і створення ринків даних про здоров’я; і третім буде зростання Азії як лідера цифрового здоров’я. Великі технології вже мають перевагу у величезній базі споживачів, даних і аналітиці, які дозволяють їм зрозуміти споживачів; а також додаткові технології, як-от переносні пристрої, які сприятимуть споживацтву охорони здоров’я. Це розширення може відбутися швидко і вже створює проблеми для регуляторів, оскільки вони намагаються наздогнати згаяне. Величезні обсяги даних і здатність таких технологій, як блокчейн, дозволяти власникам даних монетизувати свої дані, призведуть до розвитку ринків даних про здоров’я, які зможуть об’єднувати та монетизувати дані для власників даних і робити їх доступними для наукового відкриття. Розвиток самосуверенної ідентичності дозволить людям у майбутньому монетизувати свої дані про здоров’я. Нарешті, ми бачимо появу Азії як фортеці цифрового здоров’я майбутнього з величезним населенням, мобільними технологіями та дедалі більшим впровадженням носимих пристроїв. Охорона здоров’я, орієнтована на споживача, яка базується на даних, змінить інституційні моделі минулого.

Прогнозується, що глобальний ринок цифрової охорони здоров’я зросте на 37,1% у 2021 році та зросте до 508,8 мільярдів доларів США до 2027 року.

ВООЗ запустила свою Глобальну стратегію щодо цифрової охорони здоров’я 2020–20252, і цифрове здоров’я позиціонується як гра. changer3 у країнах з економікою, що розвивається, де мобільний зв’язок змінює горизонти. Цифрова охорона здоров’я включає широкий спектр застосувань: (1) штучний інтелект (ШІ) для медичних записів, збору даних пацієнтів, проведення оцінок, діагностики, покращення надання послуг та економічності; (2) заходи мобільного здоров’я; (3) великі дані та аналітика для управління та вдосконалення охорони здоров’я; (4) управління даними та кібербезпека; (5) блокчейн для цілісності ланцюга поставок, надання цифрової ідентифікації, безпеки даних; (6) дрони для доставки на останню милю; (7) Інтернет речей (IoT) і переносні пристрої для збору даних і лікування пацієнтів; та (8) робототехніка для підвищення ефективності надання медичної допомоги.

Цифрова охорона здоров’я зростає у всьому світі, оскільки системи охорони здоров’я реагують на старіння населення, перевантаженість лікарень і нестачу медичних працівників. Цифрова охорона здоров’я безпосередньо революціонізує медичну допомогу та стає критично важливим фактором змін у фармацевтичному та біотехнологічному секторах, а виробники ліків переміщують свою увагу на інтегроване надання медичної допомоги. Цифрові рішення для охорони здоров’я впроваджуються урядами, громадськими організаціями, приватними компаніями та споживачами. Запровадження цифрових рішень у сфері охорони здоров’я прискориться протягом наступних кількох років до того моменту, коли цифрове здоров’я відіграватиме ключову роль у подоланні багатьох історичних проблем, які перешкоджають наданню медичної допомоги.

З цим швидким переходом до цифрового здоров’я з’являється величезний обсяг даних. ВООЗ заохочує обмін даними про здоров’я в цілях суспільного інтересу за згодою пацієнта та таким чином, який базується на довірі, захищає конфіденційність пацієнтів, цифрові системи та захист від неналежного використання. ВООЗ заявляє: «Такий обмін є життєво важливим, оскільки він може сприяти підвищенню якості процесів, результатів медичних послуг і безперервності догляду за пацієнтами (первинне використання даних про здоров’я). Це також може призвести до створення бази знань, яка повинна мати можливість взаємодіяти з іншими системами даних, включаючи, наприклад, дані про соціальні детермінанти здоров’я та реєстри. Вторинне використання даних про здоров’я є важливим для покращення якості медичного обслуговування та ефективності досліджень. Це може уможливити тестування, перевірку та порівняльний аналіз рішень штучного інтелекту та аналіз великих даних за різними параметрами та налаштуваннями».

Люди оцифровуються завдяки новим пристроям, програмам і технологіям моніторингу, які відстежують, аналізують і зберігають цю величезну кількість даних. Приблизно 30% світового обсягу даних генерується галуззю охорони здоров’я.

До 2025 року сукупний річний темп зростання даних для охорони здоров’я сягне 36%. Використання цих даних уможливить наукові відкриття, революційні методи лікування, нові ліки та індивідуальний догляд. Прогрес у цифрових технологіях має потенціал для подолання часу, відстані та доступності медичної допомоги для покращення доступу до медичної допомоги, її доступності, якості та безпеки, підвищення ефективності, залучення пацієнтів і переосмислення надання медичної допомоги.

Великі дані та аналітика допоможуть у ранній діагностиці, кращому лікуванні та прийнятті клінічних рішень. Аналітика даних стає критично важливою в системі охорони здоров’я, яка швидко змінюється, де досягнення в медицині та потреба розуміти тенденції в охороні здоров’я є більш помітними, ніж будь-коли раніше. Важливість високоякісних даних про здоров’я ніколи не була настільки чітко продемонстрована, як це було під час пандемії коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19). Доступ до сумісних і захищених наборів медичних даних потрібен для більшості досягнень медицини, навчання ШІ, розробки ліків, наукових відкриттів, медичних досліджень і точної медицини, але багато медичних даних простоюють і не використовуються або монетизуються. Зростаюча увага до аналітики даних перетворить медичні пристрої на товари, а дані на рівні пацієнта та аналітика стануть важливим джерелом доходу для цифрових медичних компаній.

Майбутнє побачить три великі зміни в нинішньому ландшафті. Перший – це перехід великих технологічних компаній у охорону здоров’я, другий – монетизація споживчих даних і створення ринків даних про здоров’я; і третім буде зростання Азії як лідера цифрового здоров’я.

1. Великі технології в охороні здоров’я

Великі технологічні компанії вже оцінюють сектор охорони здоров’я. За даними CB Insights, великі технологічні гіганти Facebook, Amazon, Microsoft, Google і Apple зацікавилися галуззю охорони здоров’я вартістю 8,3 трильйона доларів США. З початку 2020 року великі технологічні компанії інвестували в угоди на загальну суму 6,8 мільярда доларів США. За даними CB Insights, великі технологічні компанії позиціонують себе в екосистемі цифрового здоров’я. Facebook запустив профілактичне рішення для здоров’я, інструмент пошуку постачальників послуг, який допомагає користувачам знайти доступне лікування в їхніх громадах, а їхня команда Oculus працює з навчальними лікарнями над розгортанням інструментів медичної освіти на основі віртуальної реальності. Apple зосередилася на смарт-пристроях, які використовують Apple Watch та iOS для збору показників здоров’я, а також функції обміну даними, щоб користувачі могли ділитися медичними даними з постачальниками. Корпорація Майкрософт інвестувала в розмовний штучний інтелект для охорони здоров’я та запустила Microsoft Cloud for Healthcare, технологічний пакет для корпоративних організацій охорони здоров’я, який поєднує в собі штучний інтелект, автоматизацію та розробку додатків із низьким кодом. Google запустив інструмент пошуку на основі камери, який використовує штучний інтелект для діагностики захворювань шкіри, рішення для пошуку в електронних медичних записах (EHR) для постачальників, рішення для сумісності для платників і програму тестування та відстеження повернення на роботу для роботодавців. Amazon запустила медичні послуги, орієнтовані на споживача, Amazon Care, Amazon Pharmacy, а також Amazon Dx і Amazon Web Services for Health, пакет, створений для підтримки наукової роботи з даними в корпоративних організаціях охорони здоров’я.

Великі технічні компанії можуть скористатися трьома перевагами: (1) даними, які вони вже мають, що допомагає їм краще зрозуміти потреби споживачів; (2) розширена аналітика, яка дозволить їм ще більше поглибити це розуміння; і (3) залежність від сильних мережевих ефектів через використання їх великої споживчої бази. Ця споживацька сфера охорони здоров’я створює можливості для нових учасників із дешевшими та зручнішими послугами. Потреба у сумісності даних про здоров’я піддається великим технологічним платформам, які вже створені для накопичення великих обсягів даних.

Існують ризики, накопичення даних також може призвести до нових форм монополії на дані, що стимулює більш персоналізовані послуги, але також підвищує вартість переходу, коли клієнти будуть прив’язані до платформи певного постачальника та мають обмежений вибір, застрягаючи в політиці конкретного постачальника. Великі технології вже піддавалися критиці через відсутність вибору, послаблення конкуренції, дискримінаційне ціноутворення та практику, втрату конфіденційності тощо. Коли ви додаєте дані про здоров’я, це може вплинути на засоби до існування, доходи та сталість. Використання як споживчих, так і нефінансових даних для прийняття фінансових рішень добре задокументовано; якщо додати дані про здоров’я, виникне потреба розглянути наслідки монополістичної практики збору даних.

Розширення великих технологій у сфері охорони здоров’я може відбутися дуже швидко, оскільки мережеві ефекти стимулюють взаємодію, активність користувачів і генерування все більшої кількості даних. Великі технічні компанії можуть використовувати свої знання про вподобання споживачів, отримані в інших сферах діяльності, як-от споживчі звички та кредитоспроможність, щоб пропонувати медичні послуги клієнтам, яких традиційні постачальники можуть недостатньо обслуговувати.

2. Ринки даних про здоров’я

Розкриття інформації з наборів даних про здоров’я було б дуже цінним і корисним для всіх ключових учасників екосистеми охорони здоров’я; пацієнти, постачальники медичних послуг, платники, фармацевтичні компанії та виробники медичного обладнання. Переваги включають: (1) операційну економію; (2) широкі економічні переваги, отримані завдяки великим даним; (3) глибше розуміння хвороби; (4) ефективність і безпека лікування; (5) підвищення якості медичної допомоги з більш швидкою та ранньою діагностикою; (6) спостереження за реальними результатами пацієнтів та ефективністю клінічного шляху; (7) ефективне визначення цілей для нових методів лікування та ліків; (8) дизайн клінічних випробувань для цільових груп населення та скорочення часу виходу нових методів лікування на ринок; та (9) можливість персоналізованої медицини.

Щоб використати ці дані, знадобиться зміна відносин між постачальниками, платниками та дослідниками, а також потреба в кращому зв’язку. Медичних даних у великій кількості, але вони не є легкодоступними для дослідників, фармацевтичних і технологічних компаній. За оцінками, на даний момент на data.world доступно 3432 набори даних про здоров’я. Передбачається, що провідною організацією охорони здоров’я у 2025 році стане та, яка матиме найбільш точні, повні та репрезентативні дані про здоров’я та медичні дані, і що справді працює з прозорістю, довірою та чесністю.

Інвестиції в технології обробки даних у сфері охорони здоров’я необхідні, щоб переконатися, що ми рухаємося до ринку даних, який: буде взаємопов’язаним; взаємодіючий; доступ в реальному часі; забезпечує безпечний обмін даними та покращує результати для пацієнтів. Пасивні набори даних, які зараз зберігаються в базах даних постачальників, можна використовувати та монетизувати. Історично склалося так, що постачальники медичних послуг не мали можливості або стимулів для обміну даними.

Дані про стан здоров’я стануть новою валютою охорони здоров’я. Цей попит на дані та можливість монетизувати дані призведуть до розвитку ринків даних про здоров’я, які зв’язуватимуть дані про здоров’я з медичними дослідниками для прискорення важливих медичних досліджень і наукових відкриттів. Такі ринки даних про здоров’я дозволять і прискорять розвиток життєво важливих медичних досліджень шляхом мобілізації пасивних даних набори для задоволення потреб у медичних дослідженнях і наукових відкриттях. Це дозволить власникам даних отримувати пасивний дохід від наборів даних і надавати високоякісні анонімні медичні дані дослідникам і технологічним компаніям для допомоги в їх дослідженнях або навчання їх рішень ШІ.

Ринки даних зможуть підключати та монетизувати медичні дані для власників даних, а також створювати пасивний потік доходу, перетворюючи медичні дані на актив. Це дозволить власникам даних безпечно керувати даними про здоров’я та надавати їх дослідникам на подвійному сліпому ринку. Торгові майданчики монетизуватимуть ці дані, організовуючи їх у анонімні підмножини, які можна буде продати третім сторонам для покращення якості та результатів досліджень, а дослідницькі організації та технологічні компанії можуть купувати анонімні записи даних, які допомагають їхнім дослідженням. ШІ постійно організовуватиме та збиратиме їх таким чином, щоб потім їх можна було монетизувати через ринок.

Цінність медичних даних можна продемонструвати придбанням Roche компанії Flatiron, яка була поєднанням даних пацієнтів, EHR та онкологічної платформи. На основі вартості придбання та кількості записів було оцінено вартість 950 доларів США за запис пацієнта. В іншому прикладі IBM витратила приблизно 4 мільярди доларів США на придбання Phytel, Explorys, Merge та Truven, щоб покращити свої пропозиції Watson Health (AI). Набори даних EHR були отримані для тестування та вдосконалення рішень ШІ. За оцінками, IBM заплатила приблизно 30 доларів США за історію пацієнта за анонімний пул медичних зображень, включаючи рентгенівські знімки, комп’ютеризовану аксіальну томографію та сканування магнітно-резонансної томографії. Навіть анонімні дані мають високі ціни. Щороку, наприклад, Pfizer витрачає 12 мільйонів доларів США на придбання даних про здоров’я з різних джерел.

Кілька стартапів уже починають створювати ці ринки даних про здоров’я. Segmed – це каліфорнійський стартап, заснований у 2019 році, щойно завершив стартовий раунд у 2 мільйони доларів США в грудні 2020 року. Вони мають спільну місію монетизації даних і кураторства наборів даних для покупців і дослідників. Health Bank у Швейцарії має більш демократизаційну мету та прагне повернути право власності та контроль над даними за допомогою додатків та інструментів із підтримкою блокчейну, а також дозволити людям володіти та монетизувати свої активи даних про здоров’я. EncrypGen має на меті створити платформу, яка б збільшила кількість генетичних даних, доступних для дослідження, одночасно підвищуючи конфіденційність, безпеку та право власності на дані для окремих осіб і дозволяючи їм отримувати прибуток від своїх даних.

BurstChain, створений охоронною компанією з Денвера, BurstIQ сьогодні працює з великими даними в Сполучених Штатах (США) у понад 600 лікарнях. BurstIQ забезпечує наскрізне керування правами на дані, незаперечний ланцюжок зберігання, детальне право власності та відкликану згоду, а також розширену безпеку за допомогою даних у ланцюжку. Платформа дозволяє обмінюватися даними на основі дозволів, які можна відкликати, від однієї точки даних до наборів даних у петабайтному масштабі. Він підтримує умовну згоду та згоду на основі тригерів, доступ до даних з можливістю відкликання. BurstIQ створює незмінні поздовжні профілі людей, місць і речей, а потім з’єднує профілі один з одним за допомогою машинного навчання. Це створює багатовимірні блокчейни, які виявляють взаємозалежність між усіма різними факторами, що впливають на здоров’я людини та ефективність системи. Ринки даних про здоров’я будуть взаємопов’язані, сумісні, доступні в режимі реального часу, дозволять легко обмінюватися інформацією між усіма зацікавленими сторонами та призведуть до покращення результатів для пацієнтів.

Відбувається ще одна зміна парадигми. У поєднанні з ринками даних про здоров’я споживачі зможуть володіти своїми даними про здоров’я та монетизувати їх. Наразі споживач не володіє своїми даними та має незначний контроль або прозорість щодо контролю над використанням цих даних, не кажучи вже про будь-яку пряму частку в доходах, отриманих від використання таких даних. Блокчейн змінює це.

Безпечна та надійна ідентифікація є важливою для точної ідентифікації користувача та надання послуг. Традиційні централізовані системи ідентифікації мають кілька недоліків безпеки та не підтримують контроль користувача. Самосуверенна ідентифікація (SSI) була запропонована для забезпечення контролю користувача та безпечної моделі ідентифікації. Шуайб та ін. переглянути застосовність рішень SSI на основі блокчейну в охороні здоров’я, їхні переваги та вимоги, а також надати приклад використання моделі для демонстрації застосування SSI в охороні здоров’я.

З’являються ринкові майданчики на основі блокчейну, які дозволяють монетизувати дані про здоров’я людини. Longenesis,12 компанія зі штучного інтелекту в галузі охорони здоров’я зі штаб-квартирою в спеціальному адміністративному районі Китаю Гонконг, нещодавно представила нове партнерство з естонським стартапом Neuromation, щоб прискорити створення цього глобального ринку даних. Іншим прикладом є цифрова платформа охорони здоров’я Open Health Network, де споживачі можуть монетизувати свої дані про здоров’я за допомогою PatientSphere, яка використовує технологію блокчейну, щоб дозволити пацієнтам монетизувати свої дані про здоров’я. Open Health Network реалізує передові алгоритми штучного інтелекту та алгоритми аналізу великих даних для покращення своїх продуктів охорони здоров’я.

Нова економіка даних про здоров’я не позбавлена проблем. Надання хмарних послуг є прикладом того, як великі технологічні послуги охорони здоров’я можуть мати ширші наслідки. У всьому світі 52% хмарних послуг надаються лише двома великими технологічними організаціями, тоді як понад дві третини послуг надаються чотирма великими технологічними компаніями. Ця концентрація підкреслює ризик залежності сектору охорони здоров’я від послуг, що надаються великими технологічними компаніями. Міжнародне співтовариство має переконатися, що потенційні переваги великих технологій супроводжуються нормативним захистом і пом’якшенням нових ризиків. У довгостроковій перспективі нормативно-правова база повинна буде враховувати роль юрисдикцій країни та приймаючої сторони в регулюванні великих технологій.

Платформи повинні враховувати індивідуальні права та конфіденційність, а також відповідати Загальному регламенту захисту даних і Закону про перенесення та підзвітність медичного страхування. По-перше, споживачам потрібні кращі вказівки щодо того, на що вони погоджуються. Простої згоди «згода» недостатньо для багаторазового потенційного використання даних і має відповідати пов’язаному ризику, наприклад, генетична інформація може вплинути на інших членів сім’ї. Характер і масштаби обміну даними мають бути прозорими, а згода має бути динамічною, якщо на момент отримання згоди не було відомо про майбутнє використання.

3. Чи лідируватиме Азія?

Історично склалося так, що Європа та США лідирували в медичних технологіях, але азійський цифровий ринок охорони здоров’я зараз зростає вдвічі швидше, ніж ринки Європи та Америки. McKinsey повідомляє, що Азія вже становить 23% світового ринку. До 2023 року Азія затьмарить Європу і стане другим за величиною регіональним ринком, і, як очікується, стане регіональним ринком, який найшвидше розвиватиметься з 2021 по 2028 рік, і на нього припадатиме 35% від загального зростання.

Чому Азія стане центром зростання? Проникнення смартфонів стрімко зростає, а розумні пристрої, що носяться, – все більше. Пандемія COVID-19 усунула бар’єри, зокрема прийнятність пацієнтів, і прискорила прагнення пацієнтів, які не потребують інтенсивної терапії, виводити з лікарень. Азійські компанії, що працюють у галузі технологій охорони здоров’я, активізували роботу над розробкою нових стратегій боротьби з пандемією.

Цифровізація Азії є безпрецедентною, на чолі з Китаєм, і затьмарила всі західні ринки. Китай із проектом «Здоровий Китай 2030» оцифровує охорону здоров’я, щоб підвищити ефективність, зменшити навантаження на лікарні та стимулювати відносини між пацієнтами, лікарями та здоровим населенням за допомогою носіїв, додатків, домашнього обладнання та схем віртуальних лікарів. Азіатські гравці цифрової сфери охорони здоров’я будують екосистему підключення, інформації та послуг, яка поширюється в Китаї практично на кожного лікаря, споживача та пацієнта в країні. Китай проводить революцію мобільних платежів: телемедицина відшкодовується через державне медичне страхування; уряд переміщує інформацію про тендери та ціни в Інтернет; а провідні цифрові підприємства побудували бізнеси вартістю понад 1 мільярд доларів США, перемістивши консультації лікарів в Інтернет або керуючи даними охорони здоров’я за допомогою розширеної аналітики та ШІ.

Ця тенденція спостерігається в інших азіатських економіках, у Японії уряд пообіцяв тісніше прив’язати ціни та відшкодування до результатів. В Індонезії уряд запровадив систему подушної оплати, згідно з якою закладам охорони здоров’я виплачується еквівалент 1 долара США на місяць для надання первинної медичної допомоги пацієнтам. Малайзія та Японія вже створили національне сховище даних, яке дозволяє обмінюватися даними між державними лікарнями.

Цифровий потенціал Індії приголомшливий, очікується, що розмір ринку онлайн-аптек країни зросте більш ніж у сім разів з приблизно 500 мільйонів доларів США у 2018 році до понад 3,5 мільярдів доларів США у 2022 році. Місцеві стартапи, такі як PharmEasy, слугували свідченням цього швидкого зростання, залучивши понад 300 мільйонів доларів США19 від таких інвесторів, як Temasek. Телеконсультаційні послуги Doctor обслужили понад 100 000 випадків лише за кілька місяців, частково збільшившись через пандемію COVID-19. Цифровий доступ залишається проблемою, і індійська платформа цифрових гаманців PhonePe нещодавно запустив серію 15-секундних відеороликів, які навчають користувачів про фінансове шахрайство та пропонують спрощені інструкції щодо навігації в екосистемі, заснованій на платежах. Понад 85% нових користувачів Інтернету в Індії протягом наступних п’яти років не будуть розмовляти англійською мовою. . Універсальність голосу та мови буде важливою, а рівень неписьменності понад 25% і інвестиції в технологію голосового керування підвищать доступність. Технологія з голосовою активацією швидко стає найшвидшим способом підключення до Інтернету, згідно з прогнозами, у майбутньому до 80% цифрових дій будуть ініціюватись голосом на відміну від традиційних клавіатур.

Завдяки оцифровці азіатські ринки, швидше за все, перевершать західних систем у їхній здатності агрегувати та аналізувати дані охорони здоров’я. Медичні дані є одними з найцінніших наборів даних, і Forbes оцінює, що медичні дані пацієнта можуть бути оцінені в понад 1000 доларів США. Істотна частина прогнозів глобального ринку охорони здоров’я складатиметься з монетизації пацієнтів та індивідуальних даних про здоров’я. Азія є одним із регіонів світу з найбільшим зростанням населення, і це в поєднанні зі старінням населення змусить інновації та цифровізацію системи охорони здоров’я. Від телемедицини до віддаленої аналітики пацієнтів і даних, технологія обіцяє дати Азії можливість подолати перешкоди доступу до медичних послуг, керувати потребами в медичних послугах і покращити якість їхнього життя. Прогнозується, що протягом наступних 5 років Азіатсько-Тихоокеанський ринок цифрової медицини зросте на 34,2% у річному обчисленні. Це надасть плідні можливості для новаторів і підприємців.

Пандемія COVID-19 прискорила цифровізацію охорони здоров’я, і це, у свою чергу, призведе до значного переходу до охорони здоров’я, орієнтованого на споживача. Ми вже спостерігаємо рух великих технологічних компаній в охорону здоров’я. Вони сприятимуть монетизації даних і створенню ринків даних про здоров’я за допомогою блокчейну, що створить цінну економіку даних про здоров’я. Демократизація даних і концепцій SSI дозволить споживачам брати участь у заробітку на даних про своє здоров’я. Азія, де проживає найбільше населення світу, стане найбільшим постачальником даних і лідером у сфері цифрової охорони здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *