Червень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Інститут Клінічної Медицини в Києві

Імунотерапія: нові методи лікування онкологічних захворювань за допомогою стимулювання імунної системи.

0 Comments

Імунотерапія – це широка категорія лікування раку, яка запускає імунну систему організму для боротьби з раковими клітинами. Ракові клітини відрізняються від звичайних клітин тим, що вони не гинуть нормально. Вони швидко діляться, як копіювальний апарат, що вийшов з-під контролю, який не припиняє створювати зображення.

Ці аномальні клітини часто змінюються або мутують, допомагаючи їм уникати імунної системи, яка захищає організм від хвороб та інфекцій. Препарати для імунотерапії раку розроблені, щоб попередити імунну систему про ці мутовані клітини, щоб вона могла їх знайти та знищити.

Щоб відповісти на ваші запитання про імунотерапію та про те, коли її можна використовувати як частину схеми лікування раку, цей посібник охопить:

  • Як працює імунна система?
  • Як імунотерапія стимулює імунну систему для боротьби з раком?
  • Які препарати використовуються в імунотерапії?
  • Пухлино-агностичні терапії
  • Які побічні ефекти імунотерапії?
  • Види імунотерапії
  • Яка різниця між імунотерапією та хіміотерапією?
  • Переваги імунотерапії
  • Ризики імунотерапії
  • Ви кандидат на імунотерапію?
  • Як працює імунна система?

Ключова функція імунної системи — відрізняти нормальні клітини в організмі від чужорідних.

Імунна система завжди на патрулі, як поліцейські сили, яким доручено позбавити організм від чужоземних загарбників, таких як віруси, бактерії чи грибки. Лімфатичні вузли, які складають більшу частину імунної системи, служать поліцейськими дільницями по всьому тілу. Білі кров’яні клітини, включаючи лімфоцити, такі як «Т-клітини», борються з інфекцією та раком. Вони поліцейські. Коли виявляється іноземний загарбник, уся імунна система попереджається за допомогою хімічних сигналів, подібно до того, як поліцейська дільниця сповіщає поліцейських про проблему.

Імунна система покладається на рецепторні білки певних імунних клітин, щоб виявити загарбників. У певних контрольних точках, коли ці рецептори активовані або деактивовані, вони дозволяють розрізняти здорові клітини від клітин, що вторглися. Контрольні точки необхідні, щоб імунна система не атакувала здорові клітини.

Ракові клітини не викликають імунної відповіді, оскільки це власні клітини організму, які мутували, тому ці колись здорові клітини більше не поводяться як нормальні клітини. Оскільки імунна система не розпізнає відмінності, ці небезпечні клітини можуть продовжувати рости, ділитися та поширюватися по всьому тілу.

Як імунотерапія стимулює імунну систему для боротьби з раком?

Імунотерапія використовує різні методи атаки на пухлинні клітини. Типи імунотерапії поділяються на три загальні категорії:

Інгібітори контрольних точок, коли сигнали ракових клітин, які змушують імунну систему вважати, що вони здорові, порушуються, піддаючи їх атаці з боку імунної системи

Цитокіни, де білкові молекули, звані цитокінами, ті, що допомагають регулювати та керувати імунною системою, синтезуються в лабораторії, а потім вводяться в організм у набагато більших дозах, ніж виробляються природним шляхом.

Вакцини проти раку, які можуть зменшити ризик раку, атакуючи віруси, що викликають рак, або можуть лікувати рак, стимулюючи імунну систему атакувати ракові клітини в певній частині тіла

Імунотерапія може застосовуватися окремо або в поєднанні з іншими методами лікування раку, такими як хірургія, хіміотерапія, променева терапія та таргетна терапія.

Які препарати використовуються в імунотерапії?

Сучасні інгібітори контрольних точок націлені на рецептори PD-1 і CTLA-4. Загальні інгібітори контрольних точок включають:

Іпілімумаб (Yervoy®)

Пембролізумаб (Кейтруда®)

Ніволумаб (Opdivo®)

Атезолізумаб (Tecentriq®)

Загальні цитокіни, які використовуються в терапії раку, включають:

Інтерлейкін-2 (IL-2)

Інтерферони-альфа (IFN-альфа)

Продовжують розроблятися нові імунотерапевтичні препарати.

Пухлино-агностичні терапії

FDA також схвалило імунотерапію для лікування раку зі специфічними генетичними особливостями, незалежно від того, де в організмі вони походять. Ці методи лікування, які називаються пухлино-агностичними методами лікування, можуть використовуватися для лікування таких злоякісних новоутворень:

Солідні пухлини з мікросателітною нестабільністю (MSI-h) або дефіцитом репарації невідповідності (dMMR): ці пухлини можуть мати нестабільні ланцюги ДНК або нездатні відновити пошкодження ДНК.

Солідні пухлини з високим тягарем мутацій пухлин (TMB-h): ці пухлини мають клітини з великою кількістю різних генних мутацій, що може підвищити ймовірність відповіді на імунотерапію.

Які побічні ефекти імунотерапії?

Імунотерапія може викликати різноманітні побічні ефекти (багато з них є симптомами грипу), зокрема:

  • Втома
  • Нудота або блювання
  • Виразки в роті
  • діарея
  • Гіпертонія
  • Накопичення рідини, зазвичай у ногах
  • Лихоманка або озноб
  • Біль або слабкість
  • Головні болі
  • Висип або свербіж
  • Побічні ефекти імунотерапії зазвичай стають менш серйозними після першого лікування.

Протягом усього лікування ваша команда з догляду надаватиме комплексні послуги з догляду, включаючи харчову підтримку, натуропатичну підтримку, лікування болю, онкологічну реабілітацію, поведінкове здоров’я та духовну підтримку. Ці методи лікування можуть допомогти зменшити побічні ефекти та поліпшити загальну якість життя під час імунотерапії.

Види імунотерапії

Мета імунотерапії полягає в тому, щоб спробувати перезавантажити імунну систему організму, щоб знову мати можливість знаходити та атакувати ракові клітини. Багато типів імунотерапії працюють по-різному та мають свої ризики та переваги. Який із цих методів лікування рекомендує ваша команда догляду залежить від типу раку та його стадії.

Моноклональні або терапевтичні антитіла вирощують у лабораторії та вводять в організм. Деякі позначають ракові клітини, щоб імунна система могла їх розпізнати та знищити. Інші більш прямі у своєму підході, зупиняючи ріст ракових клітин або викликаючи їх самознищення.

Т-клітинна терапія CAR має багато назв, зокрема адоптивна клітинна терапія, адоптивна імунотерапія або імуноклітинна терапія. По суті, ваша команда медиків збирає лейкоцити зсередини вашої пухлини та вирощує їх у лабораторії, вносячи зміни, щоб посилити їхню природну здатність боротися з раком. Ці клітини вирощують великими партіями та вводять назад в організм для боротьби з раком.

Інгібітори імунних контрольних точок — це тип ліків, які усувають природні блокади в організмі, які тримають вашу імунну систему під контролем. Без цих природних блокад він може надмірно реагувати, як при аутоімунних захворюваннях. Але рак часто використовує ці блокади або білки, щоб сховатися від імунної системи. Коли ці блокади дезактивовані за допомогою інгібіторів контрольних точок, двері відкриваються, і ваше тіло може сильніше реагувати на ракові клітини.

Вакцини проти раку, які іноді називають імунотерапевтичними або лікувальними вакцинами, посилюють відповідь імунної системи, якщо у вас вже є рак. Вони не є профілактичними вакцинами, як вакцини проти вірусів, таких як грип. Забезпечуючи імунні клітини мішенню, виявленою на ракових клітинах, вони підготовлюють організм до створення антитіл для атаки ракових клітин. Вакцини зазвичай містять імуностимулюючий агент, щоб згуртувати війська лейкоцитів саме проти цієї білкової мішені.

Цитокіни – це білки, які утворюються вашим організмом під час природних інфекцій, які відіграють важливу роль у стимуляції клітин вашої імунної системи. Доповнюючи природні цитокіни вашого організму, ці методи лікування допомагають активізувати імунні клітини та рухати їх до мети: пухлини.

Модулятори імунної системи, які іноді називають імуномодуляторами, є препаратами, які підсилюють імунну реакцію організму. Різні імуномодулятори діють по-різному — одні зосереджені на певних частинах імунної системи, тоді як інші діють на весь організм.

Імунотерапію можна вводити внутрішньовенно у вену, перорально в таблетках або капсулах або навіть місцево наносити на шкіру.

Яка різниця між імунотерапією та хіміотерапією?

Як імунотерапія, так і хіміотерапія є широко використовуваними методами лікування раку, які використовують ліки для зупинки або уповільнення росту ракових клітин. Однак у той час як хіміотерапевтичні препарати використовуються для атаки клітин, що швидко виробляються, у всьому тілі, імунотерапія запускає здатність імунної системи ідентифікувати та атакувати ракові клітини.

Побічні ефекти хіміотерапії та імунотерапії також можуть сильно відрізнятися. Оскільки хіміотерапія не може відрізнити клітини, на які вона націлена, вона впливає як на швидкозростаючі ракові, так і на нормальні клітини, як-от ті, що відповідають за ріст волосся та шкіри, а також клітини, що вистилають травний тракт і утворюють кістковий мозок. Ось чому побічні ефекти, такі як випадання волосся, нудота та блювота, а також зміни шкіри та нігтів, є більш поширеними та іноді більш серйозними під час хіміотерапії.

Переваги імунотерапії

Загалом, імунотерапія все ще менш поширена, ніж хірургія чи хіміотерапія для лікування раку. Але для деяких видів раку ці методи лікування тепер є важливим варіантом лікування. Багато інших імунотерапій все ще проходять клінічні випробування.

Імунотерапія має потенціал бути більш комплексною та менш токсичною, ніж інші види лікування раку, оскільки вона використовує силу самого організму для атаки пухлини замість того, щоб вводити в організм хімічні речовини.

Імунотерапія є дуже активною областю досліджень у лікуванні раку, і нові методи лікування продовжують схвалюватися.

Ризики імунотерапії

Ризики залежать від типу імунотерапії, типу раку, стадії, загального стану здоров’я пацієнта та поточного режиму лікування. Кожне лікування має різні побічні ефекти, і пацієнти можуть по-різному реагувати на те саме лікування.

Як правило, виникають побічні ефекти, коли ви посилюєте імунну систему, щоб вона працювала на «високому рівні». Як і під час вакцинації, у вас можуть виникнути симптоми, схожі на грип, зокрема лихоманка, озноб, слабкість, запаморочення, нудота, м’язові болі, втома чи головний біль, оскільки імунна система виконує свою роботу.

Ці методи лікування можуть спричинити високий рівень запалення в здорових клітинах і тканинах і побічні ефекти від такої реакції, такі як висип на шкірі. Стероїди можуть лікувати побічні ефекти від цього запалення, але стероїди також мають деякі власні побічні ефекти.

Деякі люди розвивають резистентність до імунотерапії. Рідко лікарі спостерігали важкі або навіть летальні алергічні та запальні реакції на деякі типи імунотерапії.

Ваше тіло може або не може реагувати на імунотерапію. Лише деякі люди, які отримують ці методи лікування, реагують на них. Дослідники працюють над тим, щоб краще зрозуміти спільний зв’язок між людьми, які відповідають, і чому.

Запитайте вашу групу догляду про ризики та переваги імунотерапії для вашого типу та стадії раку.

Ви кандидат на імунотерапію?

Наші лікарі та клініцисти працюють разом у мультидисциплінарних командах, щоб розробити варіанти лікування, адаптовані до індивідуальних потреб кожного пацієнта в лікуванні раку. Лікування імунотерапією може бути варіантом для вас, якщо у вас є певні види раку. Лікування може бути ефективнішим для деяких типів раку, ніж для інших, тому ваш онколог уважно спостерігатиме за вашим прогресом і може рекомендувати використовувати імунотерапію в поєднанні з іншими методами лікування.

Після того, як ваша команда догляду розробить рекомендований план лікування, вони присвятять вам і вашому опікуну необхідний час, щоб пояснити кожен варіант, його потенційні ризики та переваги, побічні ефекти та інші важливі моменти. Потім ви працюватимете разом як команда, щоб вирішити, яка імунотерапія чи інші варіанти лікування підходять саме вам, що допоможе вам прийняти обґрунтовані рішення щодо вашого лікування.

Багато пацієнтів приходять до CTCA, щоб краще зрозуміти свій діагноз раку або план лікування. Наші експерти з раку мають доступ до широкого спектру діагностичних інструментів і комплексних варіантів лікування, включаючи геномне тестування, імунотерапію, таргетну терапію та клінічні випробування. Ми також пропонуємо індивідуальний підхід до лікування раку та команду міждисциплінарних експертів, які допоможуть вам запобігти або впоратися з побічними ефектами лікування раку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *