Аміналон
Aminalonum
g – Аміномасляна кислота
Синоніми:
Гаммалон, Ганеврин, Apogamma, Encefalon, GABA, Gaballon, Gamarex, Gammalon, Gammaneuron, Gammar, Gammasol, Mielogen, Mielomade та ін.
Склад та форма випуску:
Білий кристалічний порошок зі слабогірким смаком та слабким специфічним запахом.
Легко розчинний у воді, дуже мало розчинний у спирті; рН 5% водного розчину 6,5 – 7,5. G-аміномасляна кислота (ГАМК) є біогенною речовиною. Міститься в ЦНС та бере участь у нейромедіаторних та метаболічних процесах у мозку.
Випускається в таблетках по 0,25 г, вкриті оболонкою (білого або білого з відтінком кремуватим кольором), в упаковці по 100 штук.
Фармакологічна дія:
Встановлено, що ГАМК є основним медіатором, який бере участь у процесах центрального гальмування. Під впливом ГАМК активуються також енергетичні процеси мозку, підвищується дихальна активність тканин, покращується утилізація мозком глюкози, покращується кровопостачання.
Дія ГАМК у ЦНС здійснюється шляхом її взаємодії зі специфічними ГАМКергічними рецепторами, які останнім часом поділяють на ГАМК-А- та ГАМК-Б-рецептори та ін.
У механізмі дії цілого ряду центральних нейротропних речовин (снодійних, протисудомних, судомних та ін) істотну роль відіграє їх агоністичне або антагоністичне взаємодія з ГАМК-рецепторами.
Встановлено тісний зв’язок між ГАМКергічними та бензодіазепіновими рецепторами. Бензодіазепіни потенціюють дію ГАМК.
Наявність ГАМК у ЦНС було виявлено в середині 50-х років, незабаром було здійснено її синтез. Наприкінці 60-х років під назвою “Гаммалон” ГАМК була запропонована для застосування як лікарський засіб за кордоном, потім – під назвою “Аміналон” – у нашій країні.
За експериментальними даними, ГАМК при введенні в організм погано проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Однак при застосуванні ГАМК для лікувальних цілей за наявності церебральної патології встановлено, що вона покращує динаміку нервових процесів у головному мозку, мислення, пам’ять, має м’яку психостимулюючу дію.