Червень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Інститут Клінічної Медицини в Києві

Альпінія лікарська

0 Comments

Alpinia Officinarum Hance
Імбирні – Zingiberaceae
Використовувані частини: кореневище.
Аптечне найменування: кореневище альпінії – Galangae rhizoma (раніше: Rhizoma Galangae).
Ботанічний опис. Батьківщина альпінії – рослини, що зовні дуже нагадує імбир, – острів Хайнань і півострів Лейчжоубаньдао (Китай). Там вирощують цю рослину для одержання аптекарської сировини.
Це трав’янистий багаторічник, що досягає у висоту 1,5 м і несе розташовані в два ряди вузьколанцетні, до 30 см у довжину і дуже рідко перевищують 2 см завширшки листя. Білі квітки зібрані в 10-сантиметрове гроно на верхівці стебла.
Збір та заготівля
Кореневище, що горизонтально тягнеться під землею і рясно гілкується, викопують вже у дорослої, приблизно 10-річної рослини. Його нарізають на 5-8 (10)-сантиметрові шматки і у такому вигляді сушать.
Речовини, що діють: ефірна олія, речовини з гострим смаком (галангол), гіркі похідні флавонів та евгенол.
Цілюща дія та застосування
Одержувані з альпінії лікарські препарати з успіхом застосовуються при втраті апетиту, відсутності шлункового соку, при недостатньому утворенні ферментів у кишечнику та при “втомленому” жовчному міхурі. Альпінія в основному входить до складу шлункового чаю, проте своє завдання вона може виконувати і поодинці.
Чай з альпінії: 2 чайні ложки з верхом нарізаного кореневища залити 0,25 л окропу, дати настоятися 5 хвилин, процідити і пити непідсолодженим і дуже теплим невеликими ковтками до 3 разів на день по 1 чашці за півгодини до їди при втраті апетиту.
Настоянка альпінії використовується при шлунково-кишкових захворюваннях.

Вживання як приправа
Хороші рослинні шлункові ліки з остроароматичним смаком і приємним пряним запахом можна чудово використовувати як приправу. Це стосується і альпінії, хоча ще й маловідомої в цій якості. Вона є чудовою приправою до овочевих страв, картопляних супів, гуляшу і, звичайно ж, до яловичого жаркого. Її смак близький до смаку імбиру, але має власний відтінок, який можна позначити як гострогіркий.
Побічні дії невідомі. При застосуванні як ліки слід дотримуватися вказаних доз, а приправу і без застережень не їстимеш багато.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *