Лютий 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Інститут Клінічної Медицини в Києві

Аконіт, або Борець

0 Comments

Аконіт, або Борець, аптечний
Смертельно отруйний! Охороняється.
Aconitum napellus L
Лютикові – Ranunculaceae
Частини, що використовуються: молоді, цього року кореневі бульби, а також вся надземна частина під час цвітіння.
Аптечне найменування: бульби аконіту – Aconiti tuber (раніше: Tubera Aconiti), трава аконіту-Aconiti herba (раніше: Неrbа Aconiti).
Ботанічний опис
Багаторічна рослина з товстим соковитим корінням, яке щорічно утворює нову бульбу, тоді як торішній відмирає. Прямостояче стебло до 120 (іноді 150) см у висоту з глибоко надрізаним 5 – 7-лопатевим листям. Темно-блакитні шоломоподібні квітки на коротких квітконіжках зібрані в довгу багатоквіткову кінцеву кисть. Цвіте із червня до вересня. Зустрічається в гірських районах усієї Центральної Європи, особливо на вологих високогірних луках, де ґрунти багаті на поживні речовини. Часто росте суцільними чагарниками.
Вже тут треба зазначити, що ця рослина сильно отруйна і її в жодному разі не можна самостійно застосовувати без поради лікаря. Про це обов’язково слід попереджати дітей. Отруєння може наступити навіть у тому випадку, якщо дитина досить довго несла бульбу у вологій руці. Аконіт – одна з найотруйніших європейських рослин!
Діючі речовини – аконитин та інші алкалоїди.
Цілюща дія та застосування
У фармацевтичних дозах аконіт діє через нервову систему весь організм загалом. На першому місці стоїть болезаспокійлива дія при невралгіях, ішіасі та подагрі. Слід зазначити також сприятливий вплив аконіту при високій температурі та простудних захворюваннях (особливо при нежиті та бронхіті). Лікарі іноді призначають його всередину у вигляді настоянки, а зовнішньо у вигляді рідких розтирань або мазей – для зняття болю.
Самостійне лікування, крім гомеопатичних засобів, забороняється!
Використання в гомеопатії
Гомеопатичний засіб Aconitum готують із свіжих квітучих рослин. Його часто призначають у розведенні D4 при гарячкових станах, що настають під час простудних захворювань, а також при грипі, невралгіях, ішіасі та інших больових синдромах. Навіть за деяких серцевих скарг призначають Aconitum. Прийнявши Aconitum D4 (3 – 5 разів на день по 5 – 10 крапель) при перших ознаках застуди, коли тільки починаються озноб і чхання, можна запобігти розвитку грипозної інфекції.
Застосування у народній медицині. У давнину аконіт знали більше як отруйна рослина, ніж лікарська. Їм змащували наконечники стріл та копій, а також леза мечів. Пліній повідомляє лише про його використання під час лікування очних хвороб. На тому рівні залишилася і медицина середньовіччя. Вперше їм зацікавилася гомеопатія, а вже потім аконіт почали застосовувати й у народній медицині. Застуда, біль різної природи, ревматизм, подагра, безсоння, запалення травного тракту та дихальних шляхів – ось основний спектр його використання.
Головним чином застосовували спиртові настоянки трави чи вино з додаванням аконіту.
Я повинен, проте, ще раз застерегти від самостійного застосування цієї рослини, однієї з найотруйніших у нашій флорі.
Побічна дія
На щастя, отруєння аконитом через неправильне застосування його як лікарської рослини дуже рідкісні. Дітей також навряд чи спокусять його плоди чи інші частини рослини. Проте слід знати ознаки отруєння їм. Незабаром (вже через кілька хвилин) з’являється печіння в роті і свербіж у всьому тілі. Одночасно починається рясне виділення поту, що супроводжується ознобом та різким відчуттям холоду. Подальшими симптомами отруєння будуть нудота, блювання та пронос. Нарешті, німіють кінцівки, дихання сповільнюється і стає поверхневим, і вже за 20 хвилин може настати смерть внаслідок колапсу.
Заходи першої допомоги потрібно вживати без зволікання: одразу зверніться до служби швидкої допомоги або до лікарні! Постарайтеся викликати у потерпілого блювоту, давши йому випити солоної води (1-2 столові ложки кухонної солі на склянку води) і дратуючи горлянку пальцем, пером або живцем ложки. Після очищення шлунка дайте випити активоване вугілля (20-30 г збовтати у воді).
Ніколи нічого не давати людині, яка знепритомніла!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *